Тут ви знайдете актуальні новини сектору біометану, біогазу та відновлюваних джерел енергії. Завантажуйте Четвертий міжнародний бюлетень проєкту BIOMETHAVERSE.

біометанові установки
Джерело: Ecohz

Нагадаємо, проєкт BIOMETHAVERSE (Демонстрація та ініціація виробничих інновацій у всесвіті біометану (BIOMETHAne uniVERSE) має на меті диверсифікувати технологічну основу виробництва біометану в Європі, підвищити його економічну ефективність і сприяти застосуванню технологій виробництва біометану.

З цією метою буде продемонстровано п’ять інноваційних шляхів виробництва біометану в п’яти європейських країнах: Франції, Греції, Італії, Швеції та Україні.

Бюлетень містить інформацію про проєктну діяльність та ідеї дослідницької групи BIOMETHAVERSE, а також новини самого проєкту. Він доступний двома мовами: українською та англійською.

Радимо ознайомитися з бюлетенем, в якому ви знайдете інформацію про оцінку впровадження е-метану в Європі, збільшення потужностей біометану в ЄС, дослідження майбутнього біометану, новини проєкту та головні напрями діяльності BIOMETHAVERSE.

Головне з четвертого бюлетеня

Європейська біогазова асоціація у співпраці з експертами з технологій виробництва біогазу та метанування розпочала першу оцінку впровадження виробництва синтетичного метану (е-метану) в Європі.

Відповідно до білої книги «Картування заводів і технологій е-метану» , виробництво е-метану в Європі швидко зростає. Нині працює 35 заводів, 33 з яких — повністю відновлювані. Німеччина лідирує з 14 об’єктами. Крім того, в Європі планується або будується 20 нових заводів з виробництва е-метану, що вказує на подальше зростання сектора.

Згідно з Європейською картою біометану, Європа досягла встановленої потужності в 6,4 млрд кубометрів біометану на рік. Зростання в країнах ЄС-27 досягло 37%, тоді як потенціал проаналізованих країн, що не входять до ЄС, зріс на 20% порівняно з 2022-2023 роками.

На карті представлено 1548 біометанових заводів. Так, їхня кількість зросла в Європі на 32% порівняно з попереднім виданням, в якому було представлено 1174 заводи.

BIOMETHAVERSE приєднується до EBA у розробці ефективних європейських інвестицій у науково-дослідні та інноваційні розробки для розширення виробництва біогазу.

У червні 2024 року в Салоніках, відбувся 3-денний захід BIOMETHAVERSE, де обговорили прогрес проєкту та продовження дослідження ключових галузевих розробок та інновацій у виробництві біометану.

Представлено реліз 11-тої Міжнародної конференції з відновлюваних газових енергетичних технологій — REGATEC 2025.

Новини з України

Вплив війни на біогазовий сектор України

З початку повномасштабного російського вторгнення 17 ГВт української електроенергетики залишилися окупованими. З березня 2024 року на підконтрольній території України пошкоджено або повністю знищено ще 9 ГВт, у тому числі:
• 90% вугільних і газових електростанцій,
• 70% ВЕС,
• 50% гідроелектростанцій,
• 30% сонячних фотоелектричних установок,
• 5% установок, що працюють на біогазі та біомасі.
Україна: експорт біометану розблоковано

У вересні 2024 року Міністерство фінансів України опублікувало наказ, яким визначений порядок митного оформлення біометану, що переміщується трубопровідним транспортом. Це дозволяє розпочати експорт біометану.


Україна є одним із стратегічних партнерів проєкту та демонстраційним майданчиком. Важливість заміщення природного газу та виробництва відновлюваних газів, насамперед біометану, зросла з початком агресії російської федерації в Україні. У результаті 2 лютого 2023 року в Києві було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Європейським Союзом та Україною щодо стратегічного партнерства щодо біометану, водню та інших синтетичних газів. Це партнерство має бути зосереджене на зеленому переході та декарбонізації енергетичних секторів. Зокрема, воно має сприяти виробництву, торгівлі, транспортуванню, зберіганню та використанню біометану.

У проєкті бере участь компанія МХП Еко Енерджи на базі потужностей якої проводитимуться дослідження, а також команда Біоенергетичної асоціації України, експерти якої супроводжуватимуть проєкт. Біогазовий завод МХП Еко Енерджи має встановлену електричну потужність 12 МВт, виробляє біогаз з 330 т/д курячого посліду та інших сільськогосподарських відходів, виробляючи 85 000 000 кВт•год електроенергії на рік. На сьогодні демонстраційний майданчик вже розпочав свою роботу.