20 грудня 2024 року, експерти, представники влади, бізнес та інші стейкхолдери обговорили майбутнє біометану в Україні, виклики перед галуззю та перспективи.

Нижче ви можете ознайомитися з відеозаписом та презентаціями. Також ділимося думками учасників події.

Відеозапис із таймінгом

Привітання

Андрій Жупанин, народний депутат України: “У вас є повна й абсолютна підтримка в Комітеті Верховної Ради з питань енергетики. Ми навіть бачили, що в податковому Комітеті теж, коли доводилося приймати окремий закон про розблокування експорту біометану. Тому, я думаю, в Парламенті питання біометану, якщо такі виникають, набирають конституційну більшість голосів. Верховна Рада в цьому плані об’єднана. Коли ми досягнемо експорту, то зрозуміємо, що система, яку ми налагодили, працює. Це надзвичайно приємно для мене, як законодавця: бачити, що ідеї, які написані — реалізовуються. Так, нам було складно, багато роботи було зроблено, тепер основне — це показати приклад для інших бізнесів, що це працює”.

Представники влади та бізнесу на відкритті круглого столу

Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України: “Ми всі розуміємо, що навіть такі, я б сказав, скромні розрахунки, які ми спільно з асоціацією робили, показують, що потенціал наявної сировини в українському аграрному секторі для біогазу, відповідно й біометану, — високий. Головне, що тут ми можемо бути досить незалежні й автономні: 1) ця сировина доступна в нас, 2) це не якісь декілька родовищ із певними ризиками, сировина більш-менш рівномірно розподілена по всій країні. Усе, що в компетенціях та можливостях Мінагрополітики, ми готові завжди підтримувати й допомагати, включно з комунікацією з колегами з Міністерства енергетики України та європейськими колегами”.

Тези спікерів та презентації

Розвиток виробництва біометану в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення | Георгій Гелетуха

Розвиток виробництва біометану в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення | Георгій Гелетуха

“Досить довгі строки підписання технічної угоди про умови приймання-передачі біометану газорозподільною системою — може займати більше шести місяців. На нашу думку, потрібна уніфакація цього документу, щоб технічна угода була типова й, бажано, затверджена регулятором, як додаток до газового кодексу. Щодо реєстру біометану — відкривати його треба тільки тоді, коли він буде готовий для підключення до UDB. Також, є питання до вищої теплотворної здатності біометану. Так, перші виробники працюють буквально на мінімальній межі вимог до теплотворної здатності, які в нас історично досить високі ще з радянських часів. Ми ж пропонуємо внести зміни до Кодексу ГТС, які вже підтримав оператор ГТС та, зі свого боку, звернуться до НКРЕКП, щодо невеликого пониження теплотворної здатності”.

“Крім цього, є загроза, що наші біометанові заводи, які ще не почали працювати, підпадуть під податок за викиди СО2. Однак, ми вже 5 років пояснюємо, що цей СО2 — біогенного походження, який не створює парниковий ефект. Ну й ми, все-таки, вважаємо що треба уточнювати державні цілі щодо використання біометану, включно з транспортом”.

Дізнавайтеся більше в презентації Георгія Гелетухи

Інформація про біометанові проєкти, запущені у 2024 році. Перший досвід компанії Галс Агро | Олег Рябов

Інформація про біометанові проєкти, запущені у 2024 році. Перший досвід компанії Галс Агро | Олег Рябов

“Працюємо не на повну потужність. Робимо це свідомо, оскільки ми маємо виконувати вимоги щодо нижньої межі вищої теплотворної здатності. Стосовно потенційних покупців — інтерес до українського біометану, я б сказав, упав катастрофічно. Нас ніхто не чекає з відкритими руками на європейському ринку. Там є свої виробники, у них є свої умови. Станом на перше грудня, в сховищі було близько 400 МВт, на січень очікуємо вже десь 1,5 ГВт. У кубометрах це 150 тисяч”.

“Дуже не хочеться, щоб біометанова галузь з великим потенціалом, не завершилася тим, що переорієнтується на біометан декілька наявних біогазових заводів й побудується кілька нових. Нам потрібно будувати сотні й тисячі малих, середніх і трохи більше середніх біометанових заводів щороку. Я б закликав усіх учасників до розуміння важливості та пріоритетності розвитку саме цього напрямку”.

Представник компанії Rika Biotech | Грегорі Крупніковс

Представник компанії Rika Biotech | Грегорі Крупніковс

“Потенціал України сьогодні,
реальний, — це вище 20 мільярдів кубометрів на рік. Розумію, що прогрес
повільніший, ніж хотілося б. Будемо допомагати чим та як зможемо”.

Перший досвід експлуатації біометанового заводу: очікування та реальність | Володимир Івахів, VITAGRO ENERGY

Перший досвід експлуатації біометанового заводу: очікування та реальність | Володимир Івахів, VITAGRO ENERGY

“Цей рік — можна назвати успішним. Нам нарешті вдалося на рівні законодавства прийняти закони, які неідеально, але дозволяють запустити ринок з точки зору експорту. Ми нарешті повторно запустили біометановий завод цього року та почали закачування у газотранспортну систему. Не всі плани виконали, які ставили собі до кінця року, особливо в комерційній частині. Проте, скажімо, робити перші кроки в галузі, де багато невідомих, на жаль, потребує більше часу. Додаткова складність для нас — не маємо такої гнучкості, як у проєктах, які виробляють біометан на базі наявних біогазових заводів. Станом на 19 грудня ми закачали близько 650 тисяч кубометрів біометану в газотранспортну систему. Накопичуємо та ведемо перемовини щодо продажу в Європу”.

“Вважаємо за необхідність подумати, як Україні стати членом Європейської газотранспортної системи. Це б значно полегшило роботу для українського ринку біометану. Точно потрібно думати над розвитком й внутрішнього ринку, тоді будуть кращі конкурентні умови. Так, український виробник завжди буде дивитися й порівнювати, де краще продавати товар”.

Виробництво та використання біометану в Європейських країнах за даними останнього звіту Європейської біогазової Асоціації (грудень 2024) | Юрій Матвєєв

Виробництво та використання біометану в Європейських країнах за даними останнього звіту Європейської біогазової Асоціації (грудень 2024) | Юрій Матвєєв

“На кінець 2023 року в Європі було 1510 установок з виробництва біометану, що на 201 більше в порівнянні з 2022 роком. Сукупне виробництво ж біогазу та біометану в 2023 році склало 22 мільярди кубометрів. Це дорівнює семи відсоткам споживання природного газу в ЄС тоді ж. Загалом в Європі біометанове виробництво діє в 25 країнах і нам приємно зазначати, що в 2023 році до них приєдналася й Україна”.

“Виробництво біометану розвивається значно швидше ніж виробництво біогазу, а провідна ж сировина для обох — сільськогосподарські відходи. Щодо використання — у 2023 році принаймні 23% біометану використано на транспорті, 17% для опалення в будівлях, 15 для виробництва електроенергії та 13% для промисловості. Важливо також нагадати, що є такі країни, як Італія, Швеція, Фінляндія та Естонія, які майже весь біометан використовують як транспортне паливо”.

Дізнавайтеся більше в презентації Юрія Матвєєва

Потенціал виробництва біометану в Україні з урахуванням структури та завантаження газотранспортної системи | Володимир Крамар

Потенціал виробництва біометану в Україні з урахуванням структури та завантаження газотранспортної системи | Володимир Крамар

“Якщо ми розглядаємо приєднання до газорозподільних мереж, то маємо пам’ятати, що тенденція щодо споживання природного газу в Україні з 2000-х рр. суттєво знизилася. Уся ця інфраструктура була спроєктована ще десятеліття тому на ті великі обсяги й зараз вона суттєво недовантажена. Щодо потенціалу виробництва біогазу/біометану в Україні, він оцінений на 21,8 млрд метрів кубічних на рік. Потенціал для областей і навіть районів — нерівномірний. Найбільша щільність потенціалу у Вінницькій, Київській, Кіровоградській, Тернопільській, Хмельницькій та Черкаській”.

“Пріоритетні зони для підключення біометанових заводів: там, де концентрація сировини; поблизу магістральних газопроводів, відгалужень від них та закільцювань; біля деяких ГРП; зони ГРМ з можливістю ‘редизайну’; наявність великих промислових споживачів”.

Дізнавайтеся більше в презентації Володимира Крамара

Техніко-економічне обґрунтування будівництва біометанових заводів в Україні | Петро Кучерук

Техніко-економічне обґрунтування будівництва біометанових заводів в Україні | Петро Кучерук

“Можна говорити не тільки про біометан, так, як ми його розуміємо. Є різні види відновлюваного метану, які виробляються з різними концепціями. Відповідно для кожної з них — різна економіка. У собівартості біометану досить велику роль грає вартість сировини. Так, сировинна складова собівартості метану може бути від 60 до більше ніж 500 євро”.

“За нашими оцінками, виробництво біометану може бути доцільним. Однак, якщо подивитися на терміни окупності, можна чітко побачити що, якщо ми виробляємо біометан і ще враховуємо можливість реалізації СО2, який залишається, то окупність проєктів покращується”.

Дізнавайтеся більше в презентації Петра Кучерука


Круглий стіл організований у межах проєкту «Розроблення бізнес-моделі виробництва біометану в Україні», що виконується у програмі «Innovate Ukraine – підтримка енергетичного відновлення України» консорціумом компаній Великої Британії (MDY LegalRika Biofuel Developments LTD) та України (Біоенергетична асоціація України, компанія Regenerative AgroНТЦ «Біомаса»). Програма фінансується фондом UK International Development та організована Посольством Великої Британії в Україні.