Тут ви знайдете актуальні новини сектору біометану, біогазу та відновлюваних джерел енергії. Завантажуйте П’ятий міжнародний бюлетень проєкту BIOMETHAVERSE.

BIOMETHAVERSE: П'ятий бюлетень проєкту
Джерело: Verdalia Bioenergy.

Нагадаємо, проєкт BIOMETHAVERSE (Демонстрація та ініціація виробничих інновацій у всесвіті біометану (BIOMETHAne uniVERSE) має на меті диверсифікувати технологічну основу виробництва біометану в Європі, підвищити його економічну ефективність і сприяти застосуванню технологій виробництва біометану.

З цією метою буде продемонстровано п’ять інноваційних шляхів виробництва біометану в п’яти європейських країнах: Франції, Греції, Італії, Швеції та Україні.

Бюлетень містить інформацію про проєктну діяльність та ідеї дослідницької групи BIOMETHAVERSE, а також новини самого проєкту. Він доступний двома мовами: українською та англійською.

Радимо ознайомитися з бюлетенем, у якому ви знайдете інформацію про синергію провідних споживачів біометану, звіт про політичні та ринкові рекомендації щодо розгортання виробництва біометану в ЄС, новини проєкту та головні напрями діяльності BIOMETHAVERSE.

Головне з п’ятого бюлетеня

Провідні споживачі біометану об’єдналися в Декларації споживачів біометану, щоб закликати до посилення підтримки виробництва та споживання біометану. Ця ініціатива під керівництвом Європейської біогазової асоціації, підкреслює важливу роль біометану в досягненні цілей кліматичної нейтральності Європи, одночасно забезпечуючи загальну конкурентоспроможність регіону. 

Для розкриття повного потенціалу біометану, Декларація окреслює ключові дії

  1. Встановлення довгострокових цілей і допоміжних структур.
  2. Сприяння рішенням, що орієнтовані на ринок.
  3. Забезпечення політичної та інституційної підтримки.

Крім того, була запущена стратегія Чистої промислової угоди, яка окреслює план Європейської комісії щодо вирішення питань конкурентоспроможності промисловості та економічної стійкості. Водночас вона прагне досягти цілей декарбонізації ЄС

Однак стратегія не визначає чіткого шляху для ролі біометану, виробленого в Європі. Так, вона ніби надає перевагу менш конкурентоспроможним газам із низьким вмістом вуглецю.

26 лютого 2025 року  BIOMETHAVERSEHyFuelUpMETHAREN i SEMPRE-BIO представили свій другий спільний звіт про політичні та ринкові рекомендації щодо розгортання виробництва біометану в Європейському Союзі.

У звіті аналізується розрив між цільовими показниками країн та їхнім потенціалом виробництва біометану. Дані ґрунтуються на оцінці Європейською комісією оновлених національних енергетичних і кліматичних планів (NECP) держав-членів ЄС за схемою REPowerEU. Ці плани передбачають, що виробництво біогазу та біометану сягатиме 30-32 мільярдів кубометрів до 2030 року.

У Мадриді відбувся перший іспанський BioCircular SUMMITHyFuelUp став одним із 20 європейських проєктів, які представили постер із своїми останніми досягненнями в галузі присвяченій інноваціям.

Новини з України

BIOMETHAVERSE: Другий бюлетень проєкту

Український біометан у газовій мережі та на експортному ринку!

Першою стала група компаній VITAGRO, яка наприкінці 2023 року збудувала біометановий завод потужністю 3 млн м3. Підключення до ГТС України відбулося лише в жовтні 2024 року. Нині компанія закачує близько 6 тис. м3 біометану на добу. Сировина для виробництва: переважно відходи тваринництва.

Другою почала закачувати біометан до ГТС «Городище-Пустоварівська аграрна компанія», яка входить до складу «Галс Агро». Її річна потужність також становить 3 млн м3 біометану. Біометановий завод компанія ввела в експлуатацію на базі власного біогазового заводу ще навесні 2023 року


Україна є одним із стратегічних партнерів проєкту та демонстраційним майданчиком. Важливість заміщення природного газу та виробництва відновлюваних газів, насамперед біометану, зросла з початком агресії російської федерації в Україні. У результаті 2 лютого 2023 року в Києві було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Європейським Союзом та Україною щодо стратегічного партнерства щодо біометану, водню та інших синтетичних газів. Це партнерство має бути зосереджене на зеленому переході та декарбонізації енергетичних секторів. Зокрема, воно має сприяти виробництву, торгівлі, транспортуванню, зберіганню та використанню біометану.

У проєкті бере участь компанія МХП Еко Енерджи на базі потужностей якої проводитимуться дослідження, а також команда Біоенергетичної асоціації України, експерти якої супроводжуватимуть проєкт. Біогазовий завод МХП Еко Енерджи має встановлену електричну потужність 12 МВт, виробляє біогаз з 330 т/д курячого посліду та інших сільськогосподарських відходів, виробляючи 85 000 000 кВт•год електроенергії на рік. На сьогодні демонстраційний майданчик вже розпочав свою роботу.