4 аргументи, чому біоенергетика – це шлях до декарбонізації Європи
Місія європейського Green Deal – досягнення CO2-нейтральності до 2050 року. Біоенергетика включена у всі сценарії довготермінової стратегії ЄС з декарбонізації до 2050 року, узагальнених у 5-му аналітичному звіті Міжурядової групи експертів зі зміни клімату.
І ось, чому:
Біоенергетика є CO2-нейтральною та відновлюваною
У своїх публікаціях ми постійно наголошуємо на вуглецевій нейтральності біопалива. Скільки виділяється вуглецю у процесі спалювання біомаси – стільки поглинають рослини у процесі росту та фотосинтезу. Цей замкнений процес забезпечує відновлюваність сировини. Тому біоенергетика відповідно до критеріїв сталості Директиви про відновлювані джерела енергії має поступово замістити викопне паливо.
Біоенергетика, відповідно до критеріїв сталості, має поступово замістити викопне паливо.
Директива ЄС про відновлювані джерела енергії
Допустимі викиди вуглецю у процесі спалювання біомаси зафіксовані Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату та Положенням про механізм моніторингу ЄС.
Сучасне обладнання знижує рівень забруднення повітря
Коефіцієнт корисної дії (ККД) сучасних котлів досить високий і може досягати 95%, що значно зменшує викиди. У той же час, використання відкритих вогнищ має ККД близько 30%, а значить– викидів більше.
Проте тут є два важливих аспекти: якість самого обладнання та якість палива. Наприклад, порівняно зі свіжою деревиною, використання сухої деревини може зменшити річне споживання біопалива в 1,5 рази, зменшивши також викиди, оскільки для спалювання потрібно менше енергії.
Використання нової сучасної техніки зменшує викиди :
- на 95%, порівняно зі старим обладнанням,
- у 278 разів менше, порівняно з відкритим вогнищем.
Фото: ТЕЦ на деревних відходах у Ince, Чеширське графство, Сполучене Королівство. Потужність: 22 МВт.
Біоенергетика – це доступно та економічно вигідно
- Біоенергетика є основним джерелом відновлюваної енергії, що забезпечує 86% відновлюваного опалення та охолодження у країнах ЄС (58,6% всього споживання відновлюваної енергії).
- Біомаса є широко доступною, а ціна на неї стабільна та нижча за інші джерела енергії.
- Крім встановлення самого обладнання, технічне обслуговування якого досить просте, не потрібно створювати жодної додаткової інфраструктури.
- Це, а також різноманіття доступних видів біопалива, свідчить про великий потенціал біоенергетики майже для кожного регіону в ЄС. Особливо актуальним встановлення котлів є для ізольованих, не підключених до централізованої мережі та сільських районів.
Біоенергетика забезпечує розвиток лісових та сільськогосподарських регіонів
Лісовий покрив у країнах ЄС-28 збільшився на 32% за останні 25 років. У середньому 62% щорічного приросту лісів використовується, відповідно 38% цього приросту залишається в лісах.
Ефективне використання земельних угідь (лісів, сільськогосподарських та малопродуктивних земель) може збільшити потенціал поглинання вуглецю і покращити біорізноманіття та якість ґрунтів.
Джерело: Policy Paper – 4 ways in bioheat is an ally for the European Green Deal від Bioenergy Europe (дані за лютий 2020 року).