Погляд у майбутнє «зеленого» водню та біометану
Яким буде перехід від газової енергетичної системи на природному газі, яку ми маємо зараз, до енергетичної системи з нульовими викидами у 2050 році? Як це вплине на економіку, супутні галузі та коли це відбудеться.
Пропонуємо вам прогресивне бачення переходу до повністю відновлюваної газової енергетичної системи за наявної добре розвиненої інфраструктури в Європі від консорціуму “Газ для клімату” (Gas for climate).
Це дослідження відповідає на ці питання шляхом аналізу і моделювання шляхів декарбонізації для різних секторів газової інфраструктури з 2020 до 2050 року. Дослідники пропонують поетапний підхід із залученням інвестицій для максимально РЕНТАБЕЛЬНОЇ ДЕКАРБОНІЗАЦІЇ енергетичної системи у найближчі десятиліття.
Газова інфраструктура забезпечує в середньому близько 25% від загального споживання енергії в Європі, забезпечуючи гнучку та надійну поставку електроенергії та тепла. Наразі система газопостачання — це переважно природний газ, але швидкі зміни в сфері виробництва біометану та водню наближають відновлювані та низьковуглецеві гази до застосування у значно більших обсягах.
Використання близько 2900 ТВт-год «зеленого» водню та біометану через наявну газову інфраструктуру в ЄС заощаджуватиме понад 200 млрд євро щорічно до 2050 року, порівняно з енергетичною системою, що використовує мінімальні обсяги газу.
Gas for climate
Європейські ланцюги водню та біометану мають основні економічні та промислові переваги і створюють багато сталих робочих місць в глобально важливих секторах.
Важливо розуміти, що електроенергія та газ не конкурують між собою, а, навпаки, разом посилюють енергетичну систему. Поєднання секторів електроенергетики, газу та тепла, їх ринків та відповідної інфраструктури, на думку авторів дослідження, є найбільш оптимальним шляхом.
ВДЕ та низьковуглецевий газ відіграють важливу роль для досягнення цілей Паризької угоди.
Gas for climate
У документі окреслені такі пропозиції до Європейського Green Deal від консорціуму “Газ для клімату” (Gas for climate):
- Адаптувати нормативно-правову базу ЄС для адаптації існуючої газової інфраструктури.
- Стимулювати виробництво біометану та водню — встановлення зобов’язання використовувати 10% газу з відновлюваних джерел до 2030 року.
- Сприяти транскордонній торгівлі воднем та біометаном, зокрема, за допомогою системи Guarantee of Origin. Затвердити прозорі правила ринку для «зеленого» та «синього» водню, у тому числі для його транспортування.
- Інтенсифікувати попит на водень та біометан шляхом посилення та розширення системи торгівлі викидами ЄС (ETS) у поєднанні з Договорами про Різницю (Contracts for Difference).
Завантажити документ: “Шляхи декарбонізації газу” (Gas Decarbonisation Pathways 2020–2050).
Більше інформації ви можете знайти на сайті Gas for climate.