Розвиток «зеленого» інвестування, «екологізація» міжнародної фінансової системи – світовий тренд, поширення якого набуває все більших обертів
Пропонуємо розібратися у цьому питанні.
Ділимося посиланням на аналітичну доповідь Центру Разумкова «Зелені» інвестиції у сталому розвитку: світовий досвід та український контекст.
Обрали для вас декілька цікавих думок та діаграм:
- “Озеленення” економіки вимагає “переформатування” поточних і майбутніх інвестицій, додаткових витрат за межами звичайного підходу.
- “Зелені” інвестиції сприяють зменшенню викидів парникових газів, раціоналізації поводження з відходами, ефективному управлінню стічними водами та протидії різним екологічним ризикам, підтримуючи стабільність екосистем, впроваджуючи енергоефективні заходи та розвиваючи відновлювану енергетику та екологічно безпечні технології.
- Трансформаційний процес декарбонізації відбувається в усьому світі в усіх галузях, що є результатом технологічних інновацій, нової та “творчої” політики та політичної волі на всіх рівнях.
- Стале споживання та виробництво (Sustainable Consumption and Production, SCP) – концепція, дотична до «зеленої» економіки, передбачає використання товарів і послуг, які відповідають основним потребам та покращують якість життя, мінімізуючи використання природних ресурсів і токсичних матеріалів, а також викиди відходів та забруднюючих речовин протягом життєвого циклу товару/послуги, не ставлячи під загрозу потреби майбутніх поколінь.
- Зростання частки ВДЕ – світовий тренд, який з кожним роком набуває дедалі більшої актуальності. Найбільше зростання відбулося у сонячній та вітровій енергетиці, які отримали користь від дешевших технологій, що дозволило вкласти чималі обсяги інвестицій у нові “чисті” генеруючі потужності.
- У 2018р., як і попередніми роками, найбільша частка інвестицій – 58% – була спрямована в термомодернізацію будівель (ізоляцію стін, дахів і вікон) (діаграма «Розподіл інвестицій у енергоефективність за секторами у 2018р.»).
- Світові продажі електромобілів досягли майже 2 млн транспортних засобів у 2018р., що майже на 70% більше, порівняно з 2017р., та зафіксували найбільший темп зростання з 2013р. Найбільшим ринком електромобілів у світі сьогодні є Китай, який і заклав загальну тенденцію до зростання.
Крім того, Центр Разумкова представив аналіз результатів експертного опитування керівників різних рівнів бізнес-підприємств стосовно засад і передумов “зеленого” інвестування в Україні, зокрема опитувані висловлювали свої погляди і підходи до залучення та акумулювання “зелених” інвестицій.
Головне питання – чи вважається інвестування у сталий розвиток привабливим і чи є головним пріоритетом під час здійснення інвестування. Враховані як фінансові, так і позафінансові аспекти.
Що працює в Україні, які підходи застосовуються, на думку бізнесу?
Наостанок ще декілька поглядів від експертів дослідного центру:
- Очевидно, що для розвитку інноваційних технологій необхідні інструменти зі стимулювання інвестицій в енергозберігаючі технології, покликані забезпечити фінансову підтримку проектів з енергоефективності та збереження природних ресурсів.
- Для реалізації великих інвестиційних проєктів в енергетиці України важливим є налагодження взаємовигідного співробітництва між інвестором та головними учасниками ринку електричної енергії. Зокрема, питання приєднання об’єктів із виробництва електроенергії з ВДЕ до Об’єднаної Енергетичної Системи (ОЕС) України вимагає координування з оператором системи передачі – “Укренерго”. Така координація здійснюється на підставі 10-річного плану розвитку мереж Укренерго та має враховувати можливості та інтереси інвесторів у реалізацію проектів ВДЕ.