27 травня відбувся онлайн-семінар “Можливості використання дигестату біогазових установок як добрив” в межах виконання Програми ЄБРР та GEF «Україна: Сталі інновації у ланцюжку створення вартості в біоенергетиці».

В онлайн-зустрічі взяли участь понад 180 фахівців сфери біоенергетики, серед яких представники агрокомпаній, асоціацій,  законодавчої та виконавчої влади, громадських організацій, бізнесу в енергетиці та науковці. Долучилося до перегляду понад 600 осіб.

Спікери: Кирило Томляк – менеджер Програми ЄБРР, Олександр Домбровський – президент МХП Еко Енерджи, Георгій Гелетуха – Голова правління UABIO, Петро Кучерук – експерт UABIO.

З вітальним словом щодо важливості розвитку біогазових технологій звернулася до учасників заступник Міністра енергетики та захисту довкілля України Ірина Ставчук.

Розвиток біогазових технологій для екологічних аспектів є вкрай важливим. Він важливий з точки зору утилізації рештків органіки. Ми часто бачимо, що послід та інші відходи тваринництва залишаються на полях, що призводить до низки проблем як для місцевих жителів, так і для забруднення і підземних вод, і земельних ресурсів. Завдяки правильній утилізації ми отримуємо добрива, і цей семінар дає розуміння того, як це максимально ефективно використовувати.

Кирило Томляк представив програму ЄБРР та GEF «Україна: Сталі інновації у ланцюжку створення вартості в біоенергетиці». Він розповів про обсяги фінансування та особливості участі у програмі.

Представлення програми ЄБРР та GEF «Україна: Сталі інновації у ланцюжку створення вартості в біоенергетиці». Кирило Томляк – менеджер Програми ЄБРР.

Біоенергетика є чи не найвигіднішим видом генерації енергії в цілому. Біоенергетика, зокрема біогазові станції, здатні покращувати якість ґрунтів. Ця галузь створює значну кількість робочих місць, у тому числі, в сільській місцевості. І що головне — біоенергетика скорочує викиди парникових газів.

Про технологічні та економічні аспекти використання дигестату, а також результати проведених досліджень розповів Петро Кучерук.

Частина 1. Технологічні та економічні аспекти. Представлення результатів дослідження. Петро Кучерук – експерт UABIO.

В Україні на сьогодні жодним законом не визначено термінів «дигестат» чи «продукти з дигестату». Дигестат може ефективно використовуватися за умови встановлення державних норм та вимог щодо виробництва, торгівлі, застосування та рекламування органічних добрив загалом, і дигестату зокрема.

Георгій Гелетуха роз’яснив нормативно-правові аспекти та можливості для комерціалізації дигестату в Україні.

Частина 2. Нормативно-правові аспекти. Представлення результатів дослідження. Георгій Гелетуха – Голова Правління UABIO.

В Україні на сьогодні жодним законом не визначено термінів «дигестат» чи «продукти з дигестату». Дигестат може ефективно використовуватися за умови встановлення державних норм та вимог щодо виробництва, торгівлі, застосування та рекламування органічних добрив загалом, і дигестату зокрема.

Наостанок, Олександр Домбровський розповів про досвід використання дигестату з біогазових установок як добрив та окреслив плани МХП — одного із лідерів галузі біоенергетики.

Досвід і плани МХП щодо використання дигестату з біогазовихустановок як добрив. Олександр Домбровський – Президент МХП Еко Енерджи.

Біогазові технології на сьогодні дають можливість утилізовувати відходи промислового виробництва, в тому числі харчової промисловості, та вирішувати проблеми екологічної безпеки, в тому числі, за рахунок дигестату, який є продуктом біогазових технологій. Це модель циркулярної економіки.


Секція «запитання-відповіді» була цікавою та насиченою, усі відповіді експертів на запитання учасників можна переглянути на відео події за посиланням нижче.

Виокремили ключові тези зустрічі:

  1. Програма ЄБРР та GEF «Україна: Сталі інновації у ланцюжку створення вартості в біоенергетиці» — це ВЕЛИЧЕЗНІ можливості реалізувати потенціал біоенергетики в Україні.
  2. Фінансування програми — майже 56 МЛН ДОЛАРІВ.
  3. На сьогодні потенціал біоенергетики реалізований на 5 %.
  4. Програма передбачає подолання регуляторних, технічних, фінансових та інформаційних бар’єрів.
  5. В Україні на сьогодні жодним законом не визначено термінів «дигестат» чи «продукти з дигестату».
  6. Дигестат може ефективно використовуватися за умови встановлення державних норм та вимог щодо виробництва, торгівлі, застосування та рекламування органічних добрив загалом, і дигестату зокрема.
  7. Підстави для комерціалізації дигестату в Україні є – потрібно адаптувати вимоги Регламенту (ЄС) 2019/1009 та передбачити їх в Законі України 86/95-ВР від 13.02.2020 «Про пестициди та агрохімікати», а також запровадити схему добровільної сертифікації дигестату на основі європейської схеми ECN-QAS.
  8. Варіанти розвитку: підтримка споживачів дигестату шляхом заміщення міндобрив та популяризація дигестату шляхом навчальних заходів, зокрема, в межах цієї нової програми EBRD та GEF.
  9. Дигестат біогазових установок може бути цінним ресурсом для підтримки/поновлення родючості ґрунтів в Україні та зробити значний внесок в заміщення імпортованих мінеральних добрив.
  10. На сьогодні в Україні існують бар’єри та обмеження за необхідності передачі дигестату іншим компаніям чи комерціалізації продуктів з нього. Їх потрібно подолати.

Програма онлайн-семінару

Усі презентації та відеозапис події доступні на сайті SAF: https://saf.org.ua/news/1069/

Відеозапис події: