Екологічні проблеми, втрата тисяч робочих місць, зупинка теплопостачання, пожежі — або що нас чекає у результаті зупинки біоенергетичних об’єктів
Відбулися збори членів UABIO, під час яких найпотужніші представники сфери біоенергетики окреслили своє бачення розвитку сектору та проблем внаслідок заборгованості ДП «Гарантований покупець» перед виробниками електричної енергії з біомаси та біогазу.
Важливі думки від членів Асоціації:
Георгій Гелетуха, голова правління UABIO:
ДП «Гарантований покупець» має враховувати паливну і сировинну складову, яка в біоенергетичних проєктах сягає 60%. І розрахунки негайно мають бути здійснені, мінімум, на цьому рівні.
Загалом же Біоенергетична асоціація виступає за те, щоб відокремити розрахунки зі стабільною генерацією від сонячної енергетики, яка створює технічні і фінансові проблеми в секторі.
Саме тому ми вбачаємо за необхідне включити до складу робочої групи з підготовки Меморандуму між українською владою та виробниками ВДЕ щодо реструктуризації «зелених» тарифів члена правління UABIO Сергія Савчука та вже звернулися з відповідним листом.
Ознайомитися з листом UABIO щодо заборгованості ДП «Гарантований покупець» перед виробниками електричної енергії з біомаси та біогазу можна за посиланням.
Сергій Савчук, виконавчий директор Кліар Енерджі, член правління UABIO:
Затверджений Кабінетом Міністрів у 2014 році Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року є нашим дороговказом. Згідно з ним, станом на 2020 рік біогазові потужності мають бути 290 МВт, зараз ми маємо 86 МВт.
Біомасові проєкти мають сягати 660 МВт, ми маємо 91 МВт; встановлена потужність вітроелектростанцій має бути на рівні 2280 МВт, ми маємо 1200 МВт; напротивагу потужності сонячних електростанцій сягають 5576 МВт, хоча Національний план передбачає 2300 МВт.
Саме тому треба вирішувати цю ситуацію за рахунок сонця. А не за рахунок недостимульованих біомаси та біогазу. Біомаса та біогаз не створили жодних проблем та перекосів. Тому треба відокремити ці виплати.
Олександр Домбровський, директор МХП Еко Енерджі, голова правління ГС «Global 100RE Ukraine», член правління UABIO:
Позиція номер один, яку ми маємо підтримати: діалог між урядом та професійними асоціаціями зеленої енергетики задля досягнення компромісу. По-друге, ми повинні мати право голосу як Біоенергетична асоціація та брати участь у підписанні Меморандуму. По-третє, ми не виступаємо проти сонця, ми захищаємо себе і розвиток своєї галузі. Ми за чесний баланс всередині. Тому потрібно відкоригувати правила, щоб наша енергетична система була справедливою, прозорою та не створювала проблем.
Андрій Гріненко, співзасновник групи компаній «Кліар Енерджі»:
На сьогодні ми маємо напрацювання, які я сподіваюся, будуть почуті. У секторі ВДЕ сплачено податків на 19 млрд грн, у вугільній галузі — 6 млрд грн. Бо податки ніхто не відміняв. Держава не платить, проте ми виконуємо всі податкові зобов‘язання. Ми роками збирали трудові колективи. Зараз Кліар Енергджі — це 600 чоловік та 16 компаній.
Це досвідчені фахівці, яких одиниці в країні. І ми маємо їх втримати, бо кордони відкриті і зарплати там вищі.
Крім того, на сьогодні міжнародні партнери призупиняють співпрацю. І повернути довіру до країни буде дуже складно.
Костянтин Богатов, керуючий партнер ТОВ «Салікс Енерджі», член правління UABIO:
Мова не про те, як нам важко, а про те, наскільки ми важливі.
1 млн доларів інвестицій — це близько 20 робочих місць. Що дає вітер і сонце? Вони навіть за обслуговування платять іноземним компаніям.
Маємо говорити про економічну складову, яку ми можемо принести в українську енергетику. Ми використовуємо українську сировину, сплачуємо податки на місцях та створюємо робочі місця. Жодної копійки не йде за кордон.
Поверніть нам борги, і ми будемо точкою росту економіки. Ми — мультиплікатор внутрішньої економіки.
Володимир Куковальський, генеральний директор ТОВ «Енерго-промислова група «Югенергопромтранс» і голова наглядової ради ТОВ «Смілаенергопромтранс»:
У біомасових проєктах неможливо навіть порівняти із сонячними електростанціями експлуатаційні витрати, витрати на ремонт та кількість спеціалістів, які обслуговують станції.
На сьогодні ми заборгували перед лісниками близько 35 млн грн через заборгованість ДП «Гарантований покупець». Якщо найближчими тижнями ситуація не вирішиться, ми на грані зупинки.
Володимир Марченко, представник агрохолдингу «Галс Агро»:
Крім того, щомісяця потрібно сплачувати тіло кредиту та покривати основні витрати, пов’язані з функціонування біогазової станції. Ремонти, заготівля сировини, закупівля обладнання — зараз все фінансуємо за рахунок коштів агрохолдингу. Борг сягає близько 40 млн грн.
Міжнародне фінансування започаткованих проєктів зупинене. Закордонні партнери чекають на позитивні сигнали, щоб відновити виплати, тобто досягнення компромісу з Урядом.
Євген Лукашевич, керівник UTC:
Перші біогазові станції були побудовані саме як очисні споруди. Зупинимося — не будемо переробляти відходи. Це не екологічний аспект, це техногенний аспект. Ми матимемо кумулятивний ефект наростання проблем.
Крім того, наша станція побудована на 65% з українського обладнання, зараз вона постійно обслуговується, ми даємо реальні робочі місця. І 60 % — це те, що ми вкладаємо.
При цьому ми маємо занижений «зелений» тариф 12 євроцентів, хоча загальноєвропейський показник: 16-18 євроцентів.
Іван Надеїн, керуючий партнер ТОВ «Укртепло», член правління UABIO:
Коли не платять, погано всім. Найгірше біомасі та біогазу, яким потрібна сировина.
Завдяки законодавчій базі, яка була раніше напрацьована вдалося побудувати потужності, які є на сьогодні.
Інвестори вклали шалені кошти в цей сектор, понад 10 млрд доларів. Питання в тому, чи буде довіра до держави? Як ми вийдемо з цієї кризи?
Богдан Рогаченко, заступник генерального директора з розвитку холдингу «Екопрод»:
Біогазовий завод зараз функціонує за рахунок холдингу, вся заробітні плати покриваються за рахунок кредитних ресурсів. За цих умов ми продовжуємо сплачувати відсотки за кредитами.
До держави довіри немає вже немає, тому що така ситуація є неприпустимою.
Віталій Бутенко, БіогазЕнерго (Іванківська ТЕС):
Кожне підприємство — це великі колективи, за ними стоять сім‘ї, які залежать від виплати заробітних плат. 150 тільки наших працівників можуть втратити зарплати і роботи. Колектив, який формувався багато років з найкращих фахівців, буде втрачений.