Розвиток біогазових технологій у Польщі
Виробництво біогазу активно розвивається в Польщі протягом останніх 10 років. Вже у 2016 році загальна встановлена потужність польських біогазових установок досягла 230 МВт.
Підконтрольна державі польська нафтова і газова компанія PGNiG оцінює вартість будівництва 1500-2000 біогазових установок у Польщі у 70 мільярдів злотих протягом 10 років (приблизно 16 мільярдів Євро), – про це повідомив глава PGNiG Єжи Квеціньскі. Він не виключає, що деякі з біогазових установок будуватиме сама PGNiG, але основними інвесторами будуть приватні компанії та органи місцевого самоврядування.
Компанія PGNiG також очікує, що до 2025 року в газову мережу групи буде подано близько 1,5 мільярда кубічних метрів біометану, а у 2030 році вже 4 мільярди кубічних метрів біометану.
У Польщі зростає інтерес до нових напрямів розвитку біогазу, таких як:
- енергетичні кластери та енергетичні кооперативи з біогазовою установкою як ключовим фактором;
- біогаз як стабільне джерело постачання енергії;
- біометан з постачанням до газової мережі (місцевий, національний рівні);
- біогаз / біометан на транспорті.
Через досі невизначене законодавство та відсутність фінансової підтримки (як інвестиційних, так і експлуатаційних витрат) у виробництві біометану, в Польщі досі не побудовано жодного біометанового заводу. Однак у процесі розробки є кілька проєктів.
Схема підтримки, що обговорюється у Польщі, стосується насамперед біометану з анаеробного зброджування. Драйвери для розвитку біометану пов’язані із загальною декарбонізацією транспорту та труднощами з виконанням вимог ЄС щодо частки ВДЕ у транспорті в директивах RED (10% у 2020 р.) та REDII (вдосконалене біопаливо).
Вважається, що використання біометану на транспорті або закачування в газову мережу може бути цікавою альтернативою для звичайних біогазових установок з виробництвом електроенергії.
UABIO
Попит на біометан на польському ринку зумовлений такиминормативними актами:
- Національні рамки політики розвитку альтернативної паливної інфраструктури (National Framework for Alternative Fuel Infrastructure DevelopmentPolicy) (2017), а саме:
- Визначення альтернативних видів палива, включаючи CNG, LNG, біометан, водень тощо;
- Вимоги щодо розміщення інфраструктури альтернативних видів палива.
- Закон про електромобільність та альтернативні види палива (The Act on electromobility and alternative fuels) (2018).
- Закон про біокомпоненти та рідке біопаливо (The Act on biocomponents and liquid biofuels). Зокрема, поправка від 19-07-2019 запровадила біометан як нове біопаливо для виконання національної індикативної цілі (NCW).
- У законі про ВДЕ (RES Act) запропонована система підтримки виробництва біометану подібна до системи підтримки зеленої електроенергії (аукціон, фіксовані тарифи).
14 серпня 2019 року було застосовано нульовий акцизний податок на CNG, LNG, біометан, біогаз, та водень.
Створення Фонду транспорту з низьким рівнем викидів передбачає інвестиційну підтримку інфраструктури альтернативних видів палива, транспорту на природному газі та підтримку місцевої влади, яка має намір інвестувати у чистий громадський транспорт.
За матеріалами проєкту REGATRACE