Енергетичні культури для біоенергетичних проєктів: перспективи для Чернігівщини — матеріали онлайн-зустрічі стейкхолдерів проєкту BIOPLAT-EU
11 грудня 2020 р. відбулась онлайн-зустріч Робочої групи проєкту BIOPLAT-EU «Енергетичні культури для біоенергетичних проєктів: перспективи для Чернігівщини». Більше 50 учасників з більш ніж 70 зареєстрованих прийняли участь у зустрічі. Більше половини учасників це були представники місцевих органів влади (РДА, ОТГ, міських, сільських і селищних рад) Чернігівської області. У зустрічі також прийняли участь представники енергетичних компаній, що є або планують бути споживачами біомаси та розглядають енергетичні рослини як додаткове джерело постачання. Серед учасників також були представлені аграрні компанії, фермери, приватні землевласники, інвестори, фінансуючі установи, девелоперські компанії, малий і середній бізнес, науковці і консультанти, які працюють, або мають намір працювати в регіоні.
Метою зустрічі було презентувати проєкт BIOPLAT-EU місцевим зацікавленим сторонам, розповісти про цілі проєкту та заплановані заходи, а також визначити інтерес місцевої влади та інвесторів до співпраці для сприяння розвитку сектора біоенергетики в регіоні, зокрема напрямку, що включає вирощування енергетичних рослин.
Відкрив онлайн-зустріч Робочої групи заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко, який розповів про поточні законодавчі ініціативи на підтримку розвитку сектора біоенергетики та зокрема напрямку вирощування енергетичних рослин.
Також, привітав учасників заступник директора Департаменту з питань АПК Чернігівської ОДА Олег Крапивний, який зазначив, що в області налічується близько 80 тис. га малопродуктивних орних земель, що розміщуються здебільшого в зоні Полісся (60%). Такі землі за своєю природною родючістю можуть дати до 14 ц/га колосових культур, тому ефективніше використовувати ці землі для вирощування енергетичних культур, таких як верба та міскантус.
Голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха представив учасникам Дорожню карту розвитку біоенергетики в Україні до 2050 року. У своїй доповіді Георгій Гелетуха поділився також останніми статистичними данними щодо розвитку біоенергетики, зазначивши, сумарний внесок біопалив збільшився з менше 1 млн тне у 2010 році до 3,3 млн тне у 2019 році, що еквівалентно 4,2 млрд куб. м природного газу. Середній темп розвитку сектору за ці роки склав близько 30%.
В основній частині заходу учасники заслухали також Ірину Гнап (ТОВ “Салікс Енерджи”), Леоніда Мележика (ТОВ “Енергетична верба”), Валерія Кателевського (ІБКіЦБ), а також Олександру Трибой та Ольгу Гайдай (НТЦ “Біомаса”), які розповіли про результати проекту BIOPLAT-EU ідентифікації малопродуктивних та деградованих земель в Чернігівській області, а також про ВебГІС інструмент оцінки сталості біоенергетичних проектів, що використовують енергетичні рослини з МДЗ земель, розробка якого триває в рамках проекту.
В рамках дискусії виступили директор Агенції сталого розвитку Чернігівської області Сергій Хоботня, який зазначив, що перспективність вирощування енергетичних культур регіоні залежить від рентабельності цього напрямку, а також від можливості залучати державні кошти до таких проектів і розуміння куди реалізовувати отриману біомасу.
Виконавчий директор ЕГ “Укртепло” Роман Швед, який також виступив в рамках обговорення, розповів про те, що Сіверська біоТЕЦ, яка будується поблизу м. Славутич планується до запуску на початку 2022 року. Станція буде споживати близько 100 тис. т деревної тріски в рік. Сіверська біоТЕЦ готова споживати тріску з енергетичних рослин і зацікавлена у постачальниках біомаси з енергетичних рослин.
Презентації спікерів:
Про можливості майбутньої платформи BIOPLAT-EU розповіла Ольга Гайдай, старший консультант НТЦ “Біомаса”.
Якщо Ви зацікавлені у розвитку сектору біоенергетичних рослин у Вашому регіоні, будь ласка, пройдіть опитування за посиланням. Результати опитування будуть направлені до Держенергоефективності та допоможуть у розробці відповідних законодавчих актів на підтримку сектору вирощування енергетичних рослин в Україні.