Пропонуємо передбачити відсоток допустимих відхилень для виробників електричної енергії, які використовують біомасу та біогаз. Аналогічно як для суб’єктів, що використовують енергію вітру (10%) та сонця (5%). 

Наразі цей сектор функціонує у дискримінаційних умовах. Бо жодних допустимих відхилень фактичних погодинних обсягів відпуску електричної енергії для суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з біомаси і біогазу, не передбачено. 

Вони несуть значні збитки у вигляді відшкодування гарантованому покупцю вартості своїх небалансів, виникнення яких практично не залежить від них.

Виробництво електроенергії з біомаси і біогазу не може здійснюватися без будь-яких відхилень

UABIO

Чому?

  1. Під час виробництва електроенергії з біомаси використовуються відходи від лісової продукції, сільського господарства, які за своєю структурою є неоднорідними та з різними характеристиками, які впливають на процес виробництва електроенергії. Під час спалювання таких відходів постійно змінюються показники роботи котла та відбувається нерівномірність вироблення пари, яка подається на турбогенератор, який, в свою чергу, через різну кількість пари виробляє різну кількість електроенергії, що подається в електричну мережу. Тому забезпечити нульові відхилення від прогнозованої та відпущеної електричної енергії при її виробництві з біомаси на практиці є неможливим. 
  2. Немає ринку твердого біопалива в Україні. Фактично підприємства отримують біопаливо в натуральних одиницях виміру: паливна тріска в кг, щільна деревина в м3, а не в калорійному еквіваленті, як це визначено європейською практикою. Тобто підприємства не можуть заздалегідь знати, з якою калорійністю буде поставлена паливна сировина. 
  3. Інтенсивність утворення біогазу залежить від складу сировини, сезонності, а також кліматичних умов, у тому числі зміни атмосферного тиску, наявності опадів, температури повітря, якісного складу біогазу. Це суттєво впливає на стабільність роботи відповідних установок із спалювання біогазу з виробленням електричної енергії. 

Пропозиція UABIO

Відповідно потрібно внести до пункту 11 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» зміни, доповнивши зазначений пункт абзацом такого змісту: 

«До 31 грудня 2029 року відшкодування суб’єктом господарювання, який виробляє електричну енергію з біомаси, а також суб’єктом господарювання, який виробляє електричну енергію з біогазу, та входить до складу балансуючої групи гарантованого покупця, вартості свого небалансу гарантованому покупцю здійснюється у разі відхилення фактичних погодинних обсягів відпуску електричної енергії такого суб’єкта господарювання від його погодинного графіка відпуску електричної енергії більш як на 5 відсотків». 


Біоенергетична асоціація України звернулася з листом до Голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса та т.в.о. Міністра енергетики України Юрія Вітренка з проханням розглянути пропозиції Біоенергетичної асоціації України та внести їх на розгляд до Верховної Ради України. 


Позиція UABIO підготовлена, обговорена та узгоджена членами UABIO, які генерують понад 50% всієї енергії з біомаси та біогазу в Україні.