Пропозиції UABIO щодо запровадження відсотку допустимих відхилень для виробників електричної енергії, які використовують біомасу та біогаз
Пропонуємо передбачити відсоток допустимих відхилень для виробників електричної енергії, які використовують біомасу та біогаз. Аналогічно як для суб’єктів, що використовують енергію вітру (10%) та сонця (5%).
Наразі цей сектор функціонує у дискримінаційних умовах. Бо жодних допустимих відхилень фактичних погодинних обсягів відпуску електричної енергії для суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з біомаси і біогазу, не передбачено.
Вони несуть значні збитки у вигляді відшкодування гарантованому покупцю вартості своїх небалансів, виникнення яких практично не залежить від них.
Виробництво електроенергії з біомаси і біогазу не може здійснюватися без будь-яких відхилень
UABIO
Чому?
- Під час виробництва електроенергії з біомаси використовуються відходи від лісової продукції, сільського господарства, які за своєю структурою є неоднорідними та з різними характеристиками, які впливають на процес виробництва електроенергії. Під час спалювання таких відходів постійно змінюються показники роботи котла та відбувається нерівномірність вироблення пари, яка подається на турбогенератор, який, в свою чергу, через різну кількість пари виробляє різну кількість електроенергії, що подається в електричну мережу. Тому забезпечити нульові відхилення від прогнозованої та відпущеної електричної енергії при її виробництві з біомаси на практиці є неможливим.
- Немає ринку твердого біопалива в Україні. Фактично підприємства отримують біопаливо в натуральних одиницях виміру: паливна тріска в кг, щільна деревина в м3, а не в калорійному еквіваленті, як це визначено європейською практикою. Тобто підприємства не можуть заздалегідь знати, з якою калорійністю буде поставлена паливна сировина.
- Інтенсивність утворення біогазу залежить від складу сировини, сезонності, а також кліматичних умов, у тому числі зміни атмосферного тиску, наявності опадів, температури повітря, якісного складу біогазу. Це суттєво впливає на стабільність роботи відповідних установок із спалювання біогазу з виробленням електричної енергії.
Пропозиція UABIO
Відповідно потрібно внести до пункту 11 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» зміни, доповнивши зазначений пункт абзацом такого змісту:
«До 31 грудня 2029 року відшкодування суб’єктом господарювання, який виробляє електричну енергію з біомаси, а також суб’єктом господарювання, який виробляє електричну енергію з біогазу, та входить до складу балансуючої групи гарантованого покупця, вартості свого небалансу гарантованому покупцю здійснюється у разі відхилення фактичних погодинних обсягів відпуску електричної енергії такого суб’єкта господарювання від його погодинного графіка відпуску електричної енергії більш як на 5 відсотків».
Біоенергетична асоціація України звернулася з листом до Голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса та т.в.о. Міністра енергетики України Юрія Вітренка з проханням розглянути пропозиції Біоенергетичної асоціації України та внести їх на розгляд до Верховної Ради України.
Позиція UABIO підготовлена, обговорена та узгоджена членами UABIO, які генерують понад 50% всієї енергії з біомаси та біогазу в Україні.