БАУ на Віденському політичному форумі EU4Energy: Біоенергетика для теплової енергії, 24 квітня 2018, Відень, Австрія
Голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха взяв участь у Віденському політичному форумі EU4Energy: Біоенергетика для теплової енергії, 24 квітня 2018 року разом з іншими посадовими особами та експертами з 11 країн МЕА для EU4Energy. Попередні форуми в Астані, Мінську, Києві та Одесі більш широко розглянули політику відновлюваної енергетики, системну інтеграцію та виробництво теплової енергії з ВДЕ. Ця подія була зосереджена на біоенергетичних бар’єрах, рушійних силах та найкращих практиках. Вона включала презентації Європейської Комісії та Європейських біоенергетичних асоціацій, а також декілька прикладів країн.
В усьому світі біоенергетика є найбільшим відновлюваним джерелом енергії та особливо важливою для галузі виробництва теплової енергії. У Грузії 90% сільських домогосподарств залежать від енергії з деревини, яка, як правило, спалюється при дуже низькій ефективності. Це призвело до несталої експлуатації лісових ресурсів країни. Однак нещодавно Грузія приєдналася до Європейського енергетичного співтовариства та ця тенденція скоріш за все зміниться. Країна встановила нові цілі з відновлюваної енергетики та новий лісовий кодекс, які забезпечать більш оптимістичні перспективи використання біоенергетики в країні та захист лісів.
В Україні енергетична безпека є основним рушієм розгортання біоенергетики у секторі теплопостачання. Уряд України ухвалив нову енергетичну стратегію в 2017 році, яка має на меті досягти значного збільшення споживання відновлюваної теплової енергії з 6% на поточний момент до 40% у 2035 році. Значна частина цього зростання повинна бути забезпечена за рахунок залишків сільськогосподарської продукції та використання цього потенціалу потребує значних зусиль.
У Молдові біоенергетика також відіграє важливу роль у зменшенні залежності від імпорту енергії. Програма ЄС/ПРООН щодо біомаси в країні успішно сприяла використанню біоенергетики у бюджетному секторі та підтримала розвиток місцевого виробництва котельного обладнання на біомасі для зменшення їх вартості та створення місцевих робочих місць.
Австрія продемонструвала, що це можливо використовувати велику частку біоенергетики (що забезпечує 30% споживання тепла), створювати місцеві робочі місця та продовжувати нарощувати лісовий фонд. Побоювання щодо забруднення повітря також можуть бути вирішені за допомогою сучасних котлів із дуже низьким рівнем викидів, а також за рахунок забезпечення найкращої практики вибору палива. У майбутньому внесок біоенергетики може продовжувати зростати, за умови, що це буде супроводжуватись покращенням енергоефективності в будівлях.
Хоча не всі країни мають таку ж ресурсну базу, як Австрія, більшість країн EU4Energy погодилися, що вони мають певний потенціал для розширення біоенергетики, наприклад, з різних сільськогосподарських відходів, таких як солома, гній та бавовняні стебла. Виклики включають розробку ланцюгів постачання, підвищення обізнаності про можливості біоенергетики серед громадськості та осіб, що приймають рішення, а також створення технічних можливостей.
МЕА для програми EU4Energy продовжуватиме співпрацювати з 11 країнами, щоб дослідити, як біоенергетика та впровадження інших відновлюваних джерел енергії можуть розвиватися.
Презентація Георгія Гелетухи, голови правління БАУ, на EU4Energy Policy Forum 2018:
Георгій Гелетуха – Голова правління Біоенергетичної асоціації України – “Development and prospects of bioenergy for heat production in Ukraine”