Семінар-презентація результатів проєкту «Розвиток можливостей для використання біомаси у секторі відновлюваної енергетики України» — День 2
Проєкт спільно виконують VTT Technical Research Centre of Finland та SEC Biomass (член UABIO), та досвіду фінських компаній в секторі біоенергетики. Багато цікавих виступів, насичена програма та продуктивні обговорення.
- Усі презентації та програму заходу можна переглянути за посиланням.
Проте головне — відбувся обмін досвідом між фінськими та українськими компаніями: KPA Unicon, Imatran Lämpö Oy, Metener Oy, Szepaniak Yhtiö Oy та КП “Міськтепловоденергія” (Кам’янець-Подільська ТЕЦ), Група компаній “Укртепло”, Кліaр Енерджі, “Сільгосппродукт”.
Домовилися про співпрацю, робочі візити та покращення обміну інформацією.
Декілька відмінностей між Фінляндією та Україною у питанні використання біомаси. Загалом технологія схожа: в обох країнах функціонують котельні або ТЕЦ.
Біоенергетика у Фінляндії розвивається десятки років. Ми розвиваємося останні 10 років.
74% території Фінляндії — ліси. В Україні цей показник — 16%. Біоенергетика має розвиватися за рахунок агробіомаси.
У Фінляндії немає монополії на газ. В Україні є.
Найбільша проблема — фінансування. Держава заборгувала $15 млн за електроенергію, яка була вироблена з біомаси та біогазу. Це впливає на робочі місця, податки, зарплати…
Кліaр Енерджі
Для Фінляндії характерна зважена державна політика, є підтримка, яка стимулює розвиток ринку. В Україні розвитку біоенергетики сприяє «зелений» тариф, проте є ряд перешкод, зокрема відсутність необхідної законодавчої бази та чітких і зрозумілих правил гри на ринку.
У Фінляндії використовуються деревні відходи, наприклад, кору, та деревину з високим рівнем вологості. Така сировина має мінімальну вартість. В Україні технології, які дозволяють спалювати мокру деревину, ще широко не запроваджені. Ми часто використовуємо занадто якісну і дорогу деревину.
Потрібно розвивати логістику перевезення відходів з лісу та плодових садів до виробника теплової енергії.
НЛТУ ” Національний лісотехнічний університет України”
Фінляндія: повна автоматизація, механізований збір відходів. Україна: ручний, ресурсновитратний та неефективний збір деревини.
У Фінляндії заготівля сировини відбувається на місці за допомогою високопродуктивних мобільних дробарок. І Україні досі використовують низькоефективне навісне обладнання.
Корисне навантаження фінських автомобілів, які перевозять сировину, — від 20 до 45 тонн. Українські автомобілі часто перевозять 10-15 тонн.
Потрібна біопаливна біржа. Це сприятиме покращенню якості біопалива, створить прозорі умови формування ринкових цін та стимулюватиме реалізацію нових проєктів.
SEC Biomass
У Фінляндії популярна переробка сировини. Українські установки працюють на власній або покупній сировині.
У Фінляндії онтроль якості сировини на найвищому рівні. В Україні поки все складно.
Презентації спікерів:
- Matti Virkkunen, VTT: “Development for Opportunities for Utilisation of Biomass Residues in the Renewable Sector of Ukraine” (англійською мовою)
- Юрій Матвєєв, Євген Олійник, НТЦ “Біомаса”: “Ринок біомаси для виробництва теплової, електричної енергії та моторних палив в Україні. Можливості та виклики”
- Henri Riihimäki, Teemu Koskela, KPA Unicon: “Energy for good” (англійською мовою)
- Ilkka Haavisto, Condens Heat Recovery Oy: “Cleaning and heat recovery technology” (англійською мовою)
- Turo Valkama, Imatran Lämpö Oy: “Biomass heating plant operation” (англійською мовою)
- Metener: “Introduction to Metener Ltd and products” (англійською мовою)
- Karoliina Szepaniak, Szepaniak Oy: “Reliable Partner of Forest and Energy Industry” (англійською мовою)
- Олексій Сікора, КП “Міськтепловоденергія”: “Міськтепловоденергія – на шляху до енергонезалежності”
- Роман Швед, “Укртепло”: “Досвід експлуатації котельних на біомасі в місті Славутич”
- Clear Energy: “Відновлювана енергетика. Чисте довкілля. Світле майбутнє”
Нагадаємо, Міністерство закордонних справ Фінляндії та Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері енергоефективності, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива. У результаті, створено Цільовий фонд для управління та фінансування нарощування потенціалу, інституційного зміцнення та демонстраційних проектів у узгоджених сферах співпраці: енергоефективність, відновлювана енергія, відходи-в-енергію та розумні енергетичні системи.