Біоенергетика в Чехії – успішні проєкти
Продовжуємо розповідати про міжнародний досвід, який сьогодні потрібно залучати Україні. Обрали найцікавіші проєкти.
Приватна компанія EC KUTNA HORA S.R.O.
![](https://uabio.org/wp-content/uploads/2020/10/chehiya-dosvid.jpg)
- Експлуатує власну ТЕЦ на трав’яній біомасі та надає послуги з теплопостачання.
- Електрична потужність ТЕЦ становить 23 МВт.
- Джерелом енергії є зернова і ріпакова солома та цілеспрямовано вирощені енергетичні культури.
- Річне споживання соломи складає 55 тис. т.
- Як правило, поставку сировини здійснюють на відстані до 50 км від електростанції. Компанія має довгостроковий контракт на 10 років і надає послуги із заготівлі соломи для своїх партнерів. Для постачальників палива компанія пропонує можливість взяти сертифіковане добриво на основі золи після спалювання.
Приватна компанія MOSTEK ENERGO S.R.O.
![](https://uabio.org/wp-content/uploads/2020/10/PC070024.jpg)
- Створена у вересні 2011 року шляхом об’єднання RSJ Investments (92%) та Dewarec (8%), що забезпечило проєкт необхідними фінансовими ресурсами.
- Встановлено паровий котел з киплячим шаром, що підходить для спалювання широкого спектру різних видів біомаси.
- У конденсаційному режимі електрична потужність ТЕЦ становить 4,9 МВт.
- Реалізація проекту тривала з 2011 по 2015 роки.
- Загальні інвестиційні витрати на реалізацію проекту становили 525 млн чеських крон.
- Повна технологія була виготовлена в Чехії та поставлена чеськими партнерами (за невеликими винятками).
- Скидне тепло від конденсаційного охолодження частково використовується для кондиціонування сховища сировини.
Компанія TTS ENERGO S.R.O.
![](https://uabio.org/wp-content/uploads/2020/10/Znimok-ekrana-2020-10-29-o-13.08.38.png)
- Є оператором трьох великих котелень на біомасі, що постачають теплову енергію до центральних теплових мереж.
- На котельні Třebíč – Sever у період 2001-2004 року встановлено водогрійні і термомасляні котли на деревині, а також когенераційну установку з модулем ОРЦ.
- У 2006 році на Třebíč – Sever введено в експлуатацію водогрійний соломоспалювальний котел потужністю 5 МВт.
- На іншій котельні Třebíč – Jih встановлено два водогрійних котли потужністю 3 МВт на деревній трісці та два водогрійних котли потужністю 5 МВт кожен, що працюють на соломі за технологією «сигарного» спалювання.
Дізнавайтеся більше корисної інформації у наших аналітичних записках! Зокрема Аналітичній записці UABIO 24 “Енергетичне використання агровідходів. Що варто знати про організаційні і технічні рішення”.